O‘zbekiston: Soliq siyosati konsepsiyasi ijrosi qanday ta'minlanyapti?
Ushbu savolga 2019-yil 6-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasining tashabbusi bilan o‘tkazilgan navbatdagi «Hukumat soati»da javob izlandi. Bu gal «O‘zbekiston Respublikasining soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi ijrosini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar va ularning natijador-ligini oshirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tabirlar to‘g‘risida»gi masala bo‘yicha deputatlarning savollariga javob berish uchun parlament quyi palatasiga O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi raisi Behzod Musayev taklif etildi.
Qayd etilganidek, o‘tgan davr mobaynida yurtimizda soliq siyosati borasida amalga oshirilgan ishlarning tahlili shuni ko‘rsatmoqdaki, soliq yukini kamaytirish, soliq tizimini soddalashtirish va teng raqobat sharoitini yaratish va investorlar uchun uzoqqa mo‘ljallangan soliq siyosatini belgilash natijasida, avvalo, tadbirkorlik sub’ektlariga soliq stavkalari pasaytirilib, yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliq stavkasi 5 foizdan 2 foizga, foyda solig‘i 14 foizdan 12 foizga, dividend solig‘i 10 foizdan 5 foizga kamaytirildi. Budjetdan tashqari davlat maqsadli jamg‘armalarga ajratmalar esa, bekor qilindi. Soliq solish tizimi soddalashtirilib, soliq turlari 19 tadan 15 taga qisqartirildi, yagona ijtimoiy to‘lov va jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i hisobotlari birlashtirildi, qo‘shilgan qiymat solig‘i hisobotining 9 ta ilovasi 5 taga tushirildi, hisobvaraq-faktura shakli soddalashtirildi. Natijada, joriy yilning I yarim yilligi uchun belgilangan budjet daromadlarining prognoz ko‘rsatkichlari 39,1 trln. so‘mga yoki 108,4 foizga bajarildi va o‘sish sur’ati 161 foizni tashkil etdi. Soliq qarzi 1,9 trln. so‘mni tashkil etib, yil boshi (3,0 trln.so‘m)ga nisbatan 1,1 trln. so‘mga kamaydi.
Axborotda ta’kidlanganidek, qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lovchilari soni yil boshiga nisbatan 6 barobarga ko‘payib, joriy yilning 1 iyul holatiga, 41,7 mingtaga yetdi va buning natijasida 11,2 trln. so‘m tushum ta’minlanib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 5,2 trln. so‘mga (187,7 foiz) o‘sdi.
Davlat soliq qo‘mitasining rasmiy veb-saytida ro‘yxatga olingan alohida guvohnoma joriy etilishi hisobiga 48 mingta soliq to‘lovchiga guvohnoma berildi. Natijada tadbirkorlik sub’ektlariga biznes yuritishda boshqa sub’ekt bilan shartnoma yoki bitim tuzishdan oldin ushbu sub’ektning QQS to‘lovchisi sifatida ro‘yxatga olinganini tekshirish imkoni yaratildi. Fermer xo‘jaliklari buxgalteriya hisobini yuritish uchun alohida dasturiy mahsulot yaratilib, ular tajriba sinovidan o‘tkazilmoqda.
Joriy yilning I yarmida 55,5 mingta tadbirkorlik sub’ekti yangidan tashkil etilgan bo‘lib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 27,1 mingtaga (195,4 foiz) o‘sdi.
«Hukumat soati»da bu borada erishilayotgan natijalar bilan bir qatorda, sohada yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, mavjud muammo va yechilishi lozim bo‘lgan masalalarga ham alohida e’tibor qaratildi.
Xususan, deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 29-iyundagi Farmonida belgilangan ustuvor vazifalarning to‘liq va o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash maqsadida unda belgilab berilgan va ijrosi kechiktirilayotgan qonun hujjatlarini takomillashtirishga oid muhim bandlarning ijrosi yuzasidan aniq «yo‘l xaritasi»ni ishlab chiqib, parlament Qonunchilik palatasiga taqdim etish, shuningdek Harakatlar strategiyasi asosida soliq yukini kamaytirish va soliq solish tizimini yanada soddalashtirish, soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirishga qaratilgan vazifalarini yanada izchil, tizimli davom ettirish kabi muammoli holatlar yuzasidan bir qator savollar bilan murojaat etdilar.
Deputatlarning fikricha, Davlat soliq xizmati organlari xodimlari soliq to‘lovchilarning, shu jumladan, qo‘shilgan qiymat solig‘i va yuridik shaxslarning foyda solig‘ini hisoblab chiqish hamda to‘lash bo‘yicha malakasini muntazam oshirib borishi, soliq hisobotini soddalashtirish, uning avtomatlashtirilgan buxgalteriya hisobini yurituvchi dasturiy mahsulotlar bilan tezkor integratsiyalashuvini, budjet tizimi budjetlarining prognoz parametrlari bajarilishini ta’minlash yuzasidan qo‘shimcha choralar ko‘rishi kechiktirib bo‘lmaydigan dolzarb masalalardan hisoblanadi.
Davlat soliq qo‘mitasi mutasaddisi parlament vakillari bergan savollarga javob qaytarar ekan, ular tomonidan ko‘tarilgan masalalarni Prezidentimizning yuqoridagi Farmonida belgilangan vazifalarning to‘liq va o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash orqaligina ijobiy hal etish mumkinligini bildirdi.
Qizg‘in bahs-munozara va savol-javoblardan so‘ng deputatlar tomonidan Davlat soliq qo‘mitasi faoliyatini zamon talablaridan kelib chiqqan holda yanada jonlantirishga, soliq tizimida hali amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar, muammo va masalalar mavjudligi yuzasidan qator fikr-mulohaza hamda amaliy takliflar bildirildi.
Tadbir yakunida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi qo‘mitalariga sohaga oid amaldagi qonun hujjatlarini va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqish tavsiya etildi. Shu bilan birga, mazkur yo‘nalishdagi ishlar yuzasidan samarali parlament nazoratini ta’minlashga kelishib olindi.

Узбекистан: Как обеспечивается исполнение концепции налоговой политики?
Поиск ответа на этот вопрос проводился в ходе очередного «Правительственного часа», организованного 6 сентября 2019 года по инициативе фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса. Для ответа на вопросы депутатов «О работе по обеспечению исполнения концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан и мерах по повышению эффективности проводимой работы» в нижнюю палату парламента пригласили председателя Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Бехзода Мусаева.
Как было отмечено, анализ проведенной работы в налоговой политике за прошедший период показал, в результате снижения налогового груза, упрощения налоговой системы, создания равной конкурентной среды и определения долгосрочной налоговой политики для инвесторов, снижены налоговые ставки прежде всего, для субъектов предпринимательства, ставка имущественного налога для юридических лиц снижена от 5 до 2 процентов, ставка налога на прибыль – от 14 до 12 процентов, ставка налога на дивиденды – от 10 до 5 процентов. Отменены отчисления во внебюджетные государственные целевые фонды. Упрощена система налогообложения от 19 до 15 сокращены виды налогов, обобщены расчеты единого социального платежа и подоходного налога физических лиц, от 9 до 5 уменьшены приложения в расчете налога на добавочную стоимость, упрощена форма счет-фактуры. В результате намеченные на I полугодие текущего года прогнозные показатели дохода в бюджет выполнены на 108,4 процента (39,1 трлн. сумов), темпы роста составили 161 процентов. Налоговый долг составил 1,9 трлн. сумов и относительно начала года (3,0 трлн. сумов) снижен на 1,1 трлн. сумов.
В информации отмечалось, количество плательщиков налога на добавочную стоимость относительно начала года увеличилось в 6 раз и по состоянию на 1 июля текущего года составило 41,7 тысячи, в результате обеспечено поступление 11,2 трлн. сумов, что на 5,2 трлн. сумов (187,7%) больше относительно этого периода прошлого года.
На официальном веб-сайте Государственного налогового комитета разместили свидетельство и 48 тысяч налогоплательщиков получили свидетельства через веб-сайт. В результате создана возможность для проверки регистрации субъекта в качестве плательщика НДС до составления этим субъектом договора или соглашения о ведении бизнеса с другим субъектом предпринимательства. Для ведения бухгалтерского учета фермерских хозяйств создана отдельная программная продукция и проверяется в опытном порядке.
В I половине текущего года образовано 55,5 тысячи субъектов предпринима-тельства и общее число увеличилось на 27,1 тысячи (195,4%) относительно этого периода прошлого года.
В ходе «Правительственного часа» наряду с достигнутыми результатами особое внимание было обращено на допущенные в сфере недостатки, имеющиеся проблемы и рассматривались вопросы их решения.
Так в целях полного и своевременного обеспечения приоритетных задач, намеченных в Указе Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года, депутаты затронули вопросы о возможности разработки и представления в Законодательную палату парламента «Дорожной карты» по исполнению намеченных и пока не выполненных важных пунктов указа, предусматривающих совершенствование законодательных документов, также были затронуты проблемы в системном продолжении снижения налогового груза и дальнейшего упрощения системы налогообложения на основе Стратегии действий, решении задач в сфере совершенствования налогового администрирования.
По мнению депутатов, безотлогательными, актуальными проблемами являются регулярное повышение квалификации работников органов Государственной налоговой службы в вопросах расчета налогов налогоплательщиков, в том числе налога на добавочную стоимость и налога на прибыль юридических лиц, упощение и интеграция расчета налогов с программной продукцией автоматизированного бухгалтерского учета, проведение дополнительных мер по обеспечению выполнения прогнозных параметров бюджетов бюджетной системы.
Отвечая на вопросы представителей парламента, председатель Государственного налогового комитета подчеркнул, что затронутые проблемы могут быть положительно решены только путем полного и своевременного обеспечения задач, намеченных в указе Президента.
После активного диалога депутаты высказали свои мнения и практические предложения об активизации деятельности Государственного налогового комитета с учетом требований времени, работе, которую еще предстоит выполнить в налоговой системе.
По завершении мероприятия комитетам Законодательной палаты Олий Мажлиса была рекомендована разработка предложений по совершенствованию касающихся сферы законодательных документов и практике правоприменения. Достигнута договоренность об обеспечении эффективного парламентского контроля работы в этом направлении.