В Узбекистане укрепление межэтнической и межконфессиональной солидарности всегда находится в приоритете государственной политики
2024-12-16 1061В последние годы в разных регионах мира возрастает геополитическая напряженность, продолжается обострение межнациональных конфликтов и противоречий на конфессиональной почве.
В условиях подобной нестабильности поддержание открытого и конструктивного диалога между различными религиозными и культурными группами становится жизненно важным. Укрепление религиозной толерантности способствует созданию атмосферы взаимопонимания, уважения и великодушия в обществе, что в свою очередь, смягчает напряженность и предотвращает эскалацию конфликтов.
Ўзбекистонда 40 мингдан ортиқ педагогларга халқаро ва миллий сертификатлар бўйича устамалар тўлаб келинмоқда
2024-12-16 955Мамлакат ривожи изчил ислоҳотлар ва янгиланишлар билан боғлиқ. Бунда асосий эътибор инсон қадри, фаровон турмуш, аҳоли тинчлиги ва саломатлиги, қонун устуворлигига қаратилади. Албатта, бу ҳаётий мезонларга сифатли таълим ва юксак тарбияга эга авлодни камолга етказиш орқали эришилади.
Борьба с коррупцией – приоритетное направление государственной антикоррупционной политики Нового Узбекистана
2024-12-14 914Конвенции ООН против коррупции (UNCAC) обязывает стран-участниц проводить «эффективную, скоординированную антикоррупционную политику», которая определяет цели и комплекс приоритетных задач по противодействию коррупции. Международные и региональные организации по противодействию коррупции также стимулируют страны разрабатывать национальные планы и стратегии по противодействию коррупции.
Противодействие вызовам и угрозам экстремизма и терроризма –приоритетная задача развития Нового Узбекистана
2024-12-14 1074За последние годы международный экстремизм и терроризм превратились в глобальную проблему современности, которая остается одной из главных угроз международному миру и безопасности. При этом расширяются масштабы, усложняется характер, возрастает численность терактов, становятся более разнообразными их формы, объекты и цели.
Узбекистан делится опытом махалли как уникальной модели самоуправления и социального развития
2024-12-04 1178В ООН был распространен официальный документ Генеральной Ассамблеи о уникальной системе самоуправления граждан — «махалля» в Узбекистане. Он основан на Самаркандской декларации, принятой в ходе Международной конференции «Роль махалли в повышении уровня жизни населения», которая прошла с 2 по 5 октября 2024 года в Самарканде
Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатлари ўртасида сув хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик тарафдори
2024-12-03 1334Сўнгги йилларда сув хавфсизлигини таъминлаш масаласи Марказий Осиё минтақаси учун муҳим аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири айнан Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш масалаcи бўлиб қолмоқда. Хусусан, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида Марказий Осиё минтақасида амалий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш, шу жумладан, минтақа давлатлари билан турли йўналишлар, айниқса, экология ва табиатни муҳофаза қилиш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш борасидаги яқин ҳамкорликни кучайтириш (91-мақсад) ҳамда мамлакатимизда сув билан боғлиқ муаммоларга босқичма-босқич ечимлар топиш (62-73-мақсадлар) устувор мақсадлар сифатида қайд этилган.
Янги Ўзбекистон Конституцияси: яратилиши, қабул қилиниши ва ижро этилиши
2024-12-03 1608Бу йил мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрами "Конституция – эркин ва фаровон ҳаёт гарови!" деган бош ғоя асосида кенг нишонланади. Янги Ўзбекистон ҳаётининг турли соҳаларида изчил давом этаётган кенг кўламли, қамровдор ва шиддатли ислоҳотлар натижаларини мустаҳкамлашда янги таҳрирдаги Конституциямизнинг ўрни ва аҳамияти беқиёсдир.
Жорий йилнинг 25 ноябрь куни турли оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларида Бирлашган Араб Амирликлари ҳудудида Цви Коган исмли шахс ўлимида гумонланаётган уч нафар Ўзбекистон фуқаролари қўлга олинганлиги тўғрисида маълумотлар тарқалмоқда.
2024-11-25 3081Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикасининг Дубай шаҳридаги Бош консулхонаси ҳамда Абу-Дабидаги Элчихонаси Бирлашган Араб Амирликлари Ташқи ишлар вазирлиги ва бошқа мутасадди идоралари билан доимий алоқада бўлиб, мазкур масала юзасидан ойдинлик киритиш мақсадида тегишли ишлар олиб бормоқда.
“Маҳаллий аҳолининг турмуш даражасини оширишда маҳалланинг ўрни” мавзусидаги халқаро конференциянинг Самарқанд декларацияси БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди
1451Ўзбекистон маҳалла институти тўғрисидаги ҳужжат БМТ Бош Ассамблеяси расмий ҳужжати сифатида инглиз, араб, испан, хитой, рус ва француз тилларида тарқатилди.
Ўзбекистоннинг БМТдаги Доимий ваколатхонаси маълумотига кўра, ҳужжат ташкилот журналида унинг барча расмий тилларида эълон қилинган ҳамда аъзо давлатлар ва ташкилотнинг таркибий бўлинмалари ўртасида кенг тарқалди.
Политика Узбекистана по адаптации и смягчению последствий изменения климата
1130В последние годы климатическая повестка стала одним из приоритетных направлений внутренней и внешней политики Узбекистана. Такая тенденция объясняется тем, что страна все больше ощущает на себе последствия глобального изменения климата.