Самаркандская инициатива - платформа для продвижения целей Саммита будущего ООН
2024-12-27 810Состоявшийся в сентябре «Саммит будущего» ООН и принятый по его итогам «Пакт во имя будущего», отражают сложившийся запрос на повышение эффективности многосторонних механизмов для конструктивного диалога по насущным проблемам глобальной и региональной безопасности и развития.
Что важно для Узбекистана в международном и региональном контртеррористическом сотрудничестве
2024-12-17 916В нынешнее непростое время борьба с терроризмом остается одной из важнейших задач международного сообщества. В этой связи особую актуальность обретает совместный поиск эффективных решений по борьбе с этим опасным явлением, не знающим границ, национальности и религии.
Миллий армия – Янги Ўзбекистон барқарорлигини таъминлашнинг ишончли кафолати
2024-12-17 980Мустақиллик йилларида Ўзбекистон армияси мураккаб ва шу билан бирга шарафли йўлни босиб ўтди. Қуролли Кучлар мустақилликни ишончли таъминлаш, республикада демократик ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш кафолатига айланди.
Ўзбекистонда маҳалла институти - инсон қадрини юксалтиришнинг муҳим платформасидир
2024-12-17 980Маҳалла – халқ билан мамлакат ўртасидаги ишонч кўприги сифатида хизмат қиладиган, инсонни жамиятнинг бир қисми бўлишга ўргатадиган, уни бағрикенглик ва халқпарварлик руҳида тарбиялайдиган макондир. Мамлакатимизда 9 435 та маҳаллалар бўлиб, уларнинг ўзига хос номлари бизга тарихдан сўзлайди. Чунки уларда халқимизнинг узоқ ва шонли тарихи, ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ҳаёти, маданий мероси акс этади.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш қонун устуворлигини таъминлашнинг асосий мезонга айланди
2024-12-16 810Бугунги глобаллашув шароитида ҳар бир мамлакат ўз ҳудудидаги инсон ва фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини муҳофаза қилиши ҳар доимгидан ҳам долзарб аҳамият касб этмоқда. Инсон ҳуқуқларини, жамиятнинг аҳиллигини таъминлаш ва фаровонликни кафолатлаш, давлат пайдо бўлиши “ижтимоий шартнома назарияси”нинг илғор замонавий стратегиялардан саналади. Сўнгги йилларда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш ва халқаро мажбуриятларни бажаришга доир тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Цифровизация сельского хозяйства Узбекистана повышает конкурентоспособность отрасли
2024-12-16 1107Современные проблемы, связанные с ежедневным ростом численности населения мира, негативными последствиями изменения климата и сложившейся геополитической обстановкой в мире, требуют повышения эффективности и устойчивости аграрного сектора в каждом государстве. В этом процессе важную роль играют цифровизация сельского хозяйства и оптимизация управления, а также внедрение информационных технологий, позволяющих повысить производительность труда и обеспечить конкурентоспособность сельскохозяйственной отрасли.
В Узбекистане разрабатывается программа «От бедности – к процветанию»
2024-12-16 940В последние годы Узбекистан демонстрирует впечатляющие успехи в снижении бедности благодаря целенаправленной государственной политике, которая сосредоточена на комплексном улучшении жизненных условий граждан. Политика страны включает в себя стратегическое сочетание экономических реформ, социальной поддержки и улучшения общественных услуг.
Как Новый Узбекистан снижает государственное участия в экономике
2024-12-16 869За последние пять лет в Узбекистане были введены важные институциональные реформы, направленные на модернизацию и улучшение экономической и конкурентной политики.
Ўзбекистонда қонун ижодкорлиги халқаро тажриба ва миллий амалиётга асосланади
2024-12-16 823Давлатимиз тараққиёти янги босқичга қадам қўйган ҳозирги даврда ижтимоий ҳаётнинг барча жабҳаларини модернизация қилиш ва ҳуқуқий давлат барпо этиш йўлида улкан ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу жараёнда қонун ижодкорлиги фаолияти алоҳида долзарблик касб этиб, давлат бошқаруви самарадорлигининг муҳим омилига айланмоқда. Мамлакатимизда рўй бераётган чуқур ижтимоий-иқтисодий ўзгаришлар, халқаро майдондаги интеграция жараёнларининг фаоллашуви, шунингдек, глобал рақамлаштириш тенденциялари қонун ижодкорлиги фаолиятини тубдан такомиллаштиришни тақозо этмоқда.
Ўзбекистонда олти ёшли болаларнинг 95,8 фоизи мактабга тайёрлов гуруҳлари билан қамраб олинган
2024-12-16 910Ўзбекистонда мактабгача кичик ёшдаги болаларни соғлом ва ҳар томонлама етук вояга етказиш, уларга зарур шароитларни яратиш, мактабгача таълим тизимининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, соҳада нодавлат секторнинг улушини ошириш, аҳолига мактабгача таълим хизматлари кўрсатиш сифатини яхшилаш ҳамда таълим-тарбия жараёнига самарали шакллар ва усулларни жорий этишга қаратилган мактабгача таълимнинг самарали тизимини ташкил этиш бўйича кенг кўламли ислоҳотларнинг амалга оширилиши соҳада бошқача бир янги даврни бошлаб берди.