Ўзбекистон яшил энергетикани ривожлантиришни рағбатлантирмоқда
2025-01-02 1858Охирги 6-7 йилда Ўзбекистонда “яшил” иқтисодиёт, хусусан, “яшил” энергетикани ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш бўйича дадил қадам ташланди.
2025-01-02 1857В новой истории Республики Узбекистан начиная с 2016 года, как и во всех отраслях экономики, в энергетической сфере также осуществляются коренные реформы. Суть проводимых в энергетической отрасли реформ состоит в том, что здесь осуществляются глубокие структурные преобразования, модернизация и диверсификация.
2025-01-02 1896“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining ikkinchi ustuvor yo‘nalishi bo‘lib, sud hokimiyati mustaqilligini, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishni kafolatlashni, davlat boshqaruvini mustahkamlashni nazarda tutadi. sud-huquq tizimidagi huquq.
2025-01-02 739Бирлашган Миллатлар ташкилоти каби нуфузли халқаро тузилмалар, хорижий мамлакатлар, жумладан, Европа давлатлари етакчилари, машҳур компаниялар раҳбарлари Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги бетакрор ўрнини, айниқса, нафақат мамлакатда, балки бутун минтақада барқарорликка эришиш, осойишталикни асраб-авайлаш масаласида юзага келадиган вазиятларда фавқулодда ечим топа олиш, минтақа ва бутун дунё мамлакатлари билан дўстона ва хайрихоҳ муносабатни йўлга қўйиш қобилиятини эътироф этишмоқда.
2025-01-02 773Сўнгги йилларда Ўзбекистон тобора янгича ривожланиш босқичига шиддат билан қадам қўймоқда. Мамлакатнинг демократик қиёфаси ўзгармоқда. Иқтисодий, сиёсий, ижтимоий янгиланишлар юз бермоқда.
2025-01-02 866В Узбекистане реализуются меры, направленные на либерализацию экономики и повышение конкурентоспособности экспортоориентированных отраслей экономики. В рамках Стратегии "Узбекистан-2030" особое внимание уделяется совершенствованию внешнеэкономической деятельности нашей страны в сфере расширения международного сотрудничества.
2024-12-27 972Согласно последним оценкам Всемирного банка, в настоящее время в категорию стран с доходом выше среднего входит 52 государства. При этом методологические параметры измерения и установление пороговых значений благосостояния существенно менялись в течение последних 25 лет.
Янги Ўзбекистон, ҳатто мураккаб тарихий мерос шароитида ҳам, янада адолатли ва шаффоф тизимга интилмоқда
2024-12-27 907Ўзбекистон 1991 йилда мустақилликка эришгандан сўнг узоқ вақт давомида постсовет мамлакатларига хос бўлган марказлаштирилган бошқарув тизими унсурларини сақлаб қолди. Бироқ, 2016 йилдан бошлаб мамлакатда жамиятни демократлаштириш, коррупция даражасини пасайтириш ва фуқаролар иштирокини яхшилаш учун шароит яратишга қаратилган таркибий ислоҳотлар билан боғлиқ янги тараққиёт босқичи бошланди.
Как СМИ Нового Узбекистана продвигают национальный контент
2024-12-27 869Сегодня в условиях глобализации мира увеличивается не только количество геополитических противоречий, вооружённых конфликтов и международных споров, но и число информационных атак. В свою очередь, информация становится мощным инструментом в современном мире. Можно даже сказать, что она может быть опаснее ядерного оружия. Ведь информационные атаки, направленные на подчинение разума и сердца человека, на разрушение его моральных устоев, на отрыв от национальных традиций и ценностей, обладают невидимой природой. В связи с этим крайне важным становится вопрос формирования национального иммунитета к информации и создания конкурентоспособного национального контента в информационном поле. Действительно, это становится актуальной необходимостью и требованием современности. Поэтому эта тема активно обсуждается в национальной медиасреде, где высказываются различные мнения.
2024-12-27 942Республика Узбекистан продемонстрировала значительные успехи на международной арене, укрепив своё активное участие в Организации Объединённых Наций (ООН) и её специализированных учреждениях. В 2024 году страна достигла ряда ключевых вех, которые подчёркивают её приверженность универсальным принципам и стандартам в области прав человека, социально-экономического развития, труда и глобального сотрудничества.