11-13 ноябрь кунлари Тошкентда “Транспорт ва логистика - TransLogistica Uzbekistan 2025” 21-халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади
2025-11-10 21111-13 ноябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” МКМда “Транспорт ва логистика - TransLogistica Uzbekistan 2025” 21-халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади ва соҳанинг етакчи мутахассислари ва экспертларини бирлаштиради.
13 ноябрь кунлари Тошкентда технологиялар ва келажак хавфсизлигини бирлаштирувчи “E-TechExpo 2025” ва “Securex Uzbekistan 2025” халқаро кўргазмалари бўлиб ўтади
2025-11-10 2082025 йилнинг 11-13 ноябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” МКМда технологик тараққиёт ва келажак хавфсизлигининг ягона ғояси билан бирлаштирилган иккита тадбир - “Умумий хавфсизлик – Securex Uzbekistan 2025” 16-халқаро кўргазмаси ва электроника, электротехника ва инновацион технологиялар “E-TechExpo 2025” 4-халқаро кўргазмаси ўтказилади.
Марказий Осиё давлатлари барқарор ривожланиш йўлида кучларини бирлаштирмоқда
2025-11-10 156Сўнгги йилларда Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатлари билан экология, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва иқлим ўзгаришига қарши кураш соҳасидаги ҳамкорликни сезиларли даражада фаоллаштирди. Қўшма дастурлар, имзоланган битимлар ва кўп томонлама ташаббуслар минтақада барқарор ривожланиш ва табиат олдидаги ўзаро масъулият тамойилларига асосланган ягона экологик маконни яратиш учун пойдевор бўлмоқда.
O‘zbekiston “C5+1” maydonchasida: AQSh va Markaziy Osiyo davlatlari bilan strategik muloqotni mustahkamlash
2025-11-10 180Zamonaviy Markaziy Osiyo barqaror o‘sish va o‘zaro ishonch makoniga aylanib bormoqda. Mintaqa davlatlari savdo, energetika, transport va innovatsiyalar sohalarida amaliy tashabbuslarga ustuvor e’tibor qaratgan holda, global hamkorlar bilan muvozanatli aloqalarni yo‘lga qo‘yish yo‘lida qat’iy intilmoqda. Ushbu jarayonning muhim mexanizmlaridan biri - Markaziy Osiyo davlatlari va AQShni birlashtirgan “C5+1” formatidir.
Узбекистан и США: эволюция двусторонних отношений и траектории дальнейшего сближения
290На современном этапе отношения между Узбекистаном и Соединёнными Штатами Америки получили новый импульс. Они вышли за рамки формальной дипломатии и перешли к более глубокому многоплановому взаимодействию. Сегодня активно развивается политический диалог, расширяются экономические и деловые связи, а также укрепляются гуманитарные и межчеловеческие контакты.
Ўзбекистон – АҚШ: стратегик шериклик минтақалараро ҳамкорлик драйвери сифатида
3194 ноябрь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан Вашингтон шаҳрига борди. Вашингтонда давлатимиз раҳбари Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ етакчиларининг “С5+1” форматидаги саммитида иштирок этади. Шунингдек, АҚШ Президенти Дональд Трамп, Сенат ва Конгресс вакиллари ҳамда турли вазирлик ва идоралар раҳбарлари билан учрашувлар ўтказади.
Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО Бош конференцияси навбатдаги сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади
317Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош конференцияси 43-сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади.
28-30 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида “Тоғ-кон иши, металлургия ва металлсозлик – MiningMetals Uzbekistan 2025” 19-халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади
2025-10-29 1224“MiningMetals Uzbekistan 2025”: кон-металлургия технологиялари ва инновациялари халқаро маркази
“Тоғ-кон иши, металлургия ва металлсозлик – MiningMetals Uzbekistan 2025” 19-халқаро кўргазмаси 2025 йил 28-30 октябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” МККнинг 1-, 2-павильонлари ва очиқ майдонида бўлиб ўтади.
Тошкентда “UzCharmExpoEurAsia–2025” – чарм, пойабзал, атторлик, қоракўл, мўйна, жун ва маҳаллийлаштирилган маҳсулотлари халқаро кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтади
2025-10-29 312“UzCharmExpoEurAsia–2025” – бу кўп йиллик тажриба, ишончли шериклик ва муваффақиятли бизнес натижаларини бирлаштирган майдон
Шу йилнинг 28–30 октябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” МКМда “UzCharmExpoEurAsia–2025” – чарм, пойабзал, атторлик, қоракўл, мўйна, жун ва маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар 19-халқаро кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтади.
Узбекистан и Финляндия: схожесть подходов к построению добрососедских региональных отношений
2025-10-29 263В период растущей разобщенности глобальных держав, подходы так называемых «средних» государств в формировании стабильных региональных отношений предлагают возможные решения для достижения глобального мира и сотрудничества.